Ayvalık Midilli Feribot Bileti

Arayabilir, Karşılaştırabilir ve En Uygun Fiyatlar ile Satın Alabilirsiniz.
1 Yetişkin 0 Çocuk 0 Araç
  • Yetişkin
  • Çocuk
  • Araç
Gidiş

Seyahat Süresi 90 Dk.
24.04.2019
18:00
Dönüş

Seyahat Süresi 90 Dk.
25.04.2019
09:00
Toplam Fiyat: 0€
DEVAM ET

MIDILLI ADASI

Uzonun başkenti Midilli. Midilli adası, Yunanistan’ ın en büyük üçüncü adasıdır. Merkezi Mytilene olup, esas ismi Lesvos( Lesbos ) dur. Lesbos ismi ünlü yunan şairi eşcinsel kadın şair Sappho’ dan gelmektedir ve Lezbiyen kelimesinden gelir. Diğer yunan adalarının kurak olmasına rağmen, ormanlık olan Midilli adasına Zümrüt ada yakıştırması çokça yapılmıştır. Zeytin ağacı yönünden çok zengindir.
Yerel ekonomisi zeytin ve zeytinyağı üretimine dayalı olup, bunların yanı sıra balıkçılık ve hayvancılıkta önemli paya sahiptir. Suyunun güzel olmasından dolayı en iyi Uzo Midilli adasında üretilmektedir. Bu yüzden Uzonun başkenti olarak bilinir.
Adanın en yakınında Türkiye kıyıları bulunmaktadır, Ayvalık’ tan direkt olmak üzere; Sakız – Atina ve bazı yunan adaları üzerinden gemi seferleri mevcuttur. Ayvalık’ tan 3 farklı firma seferler yapmaktadır. 2 firma da normal feribot bulunup, yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Bu feribotlarla aracınız ile de geçiş yapabiliyorsunuz. Hızlı katamaran ile ise seyahatiniz 45 dakika sürmektedir. Araç ile geçiş yapılamamaktadır.
Adada tek bir havalimanı vardır, adanın 8 km güneyindedir. Günde 5 sefer Atina’ dan, 1 kez Selanik’ ten, hafta da ise 2 kez Chios( Sakız Adası ) ve Limnos’ tan uçuşlar gerçekleşir.

Nerede kalınır?

Adanın merkezinde konaklayıp, gezmek için araç kiralamayı düşünüyorsanız ki çok mantıklı olabilir; Blue Sea Hotel, Lesvion Hotel, Alkaios Rooms ve Theofilos Hotel konumları itibari ile en iyileri. Tamamen adanın merkezinde konaklamış oluyorsunuz. Dilediğiniz zaman çarşı ve limanda yürüme imkânınız olup, dilediğiniz kafe – restoranda oturup keyifli vakit geçirebilirsiniz. Dilerseniz de inanılmaz kartpostal görünümünde ki köylerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Bunlarında arasında en ünlüleri ise Molyvos – Plomari ve Petradır. Şehrin alışveriş için ana caddesi – çarşısı ise Ermou. Sahil yoluna paralel bir cadde. Pazar günleri ise kapalı.

Nerelere Gidelim?

Merkez de; Diğer yunan adalarında olduğu gibi pazarları her yer kapalı değil Midilli de. Bazı yerleri açık bulmanız mümkün. En ünlü alışveriş caddesi Ermou. Sahile paralel uzanan bir cadde. Ancak burası pazarları kapalı. Adaya ilk indiğinizde ise; ilk gözünüze takılan şey kesinlikle Agios Therapon kilisesi. Ermou caddesinde gezerken ara sokaklarda bir anda önünüze Yeni Camii çıkacaktır. Cami Osmanlı döneminde kalma ancak; o kadar bakımsız bırakılmıştır ki, bahçesine girmeye çekinebilirsiniz. Giriş kapısının üzerinde mermer üzerine Osmanlıca yazılar ise hala dikkat çekmektedir. Yeni camii’ ye gelmeden ise yaklaşık 50-100 m geride yine Osmanlıdan kalma Türk hamamını görebilirsiniz. Giriş ücretli. Papados'ta bulunan Zeytin yağı fabrikası görülmeye değer. Vaktiniz varsa kesinlikle uğrayın diyoruz. Ayrıca burası Barbaros Hayrettin Paşa’ nın da doğum yeridir. Burası aynı zamanda bizim Barbaros Hayreddin Paşa'nın doğum yeriymiş. Barbaros (İtalyanca barba rosa) kızıl sakal anlamına geliyormuş. Ünlü kaptanın asıl adı Hızır Reis iken Kanuni tarafından "Hayreddin" ismi verilmiş ve Barbaros Hayrettin Paşa olmuş.

samos_img

Ada’nın En Ünlü Köyleri;

Petra

Eğer Midilli adasına yaz sezonunda gidiyorsanız, Petra konaklama için çok iyi bir tercih olabilir. Temiz ve taşsız kum plajları keyifli bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Petra da gün batımını izlemeyi sakın kaçırmayın. Molivos - Petra arası işleyen mini trenler ile buradan Molyvosa geçebilirsiniz. Sıradışı ve keyifli olacak.

Plomari:

Tat olarak rakıya en çok benzeyen marka Barbayanni, Türkler tarafından en çok sevileni, ve tercih edileni özellikle mavi olanı. Ayrıca Barbayanni uzo fabrikasının içinde bir de uzo müzesi bulunmaktadır. İlgi çekici. Adanın en ünlü ve güzel plajlarından olduğu söylenen sizin için güzel bir tercih olabilir.

Kalloni

Sardalyası ile dünyaca ünlüdür. En güzel mevsimi Ağustos olup, denenmeden dönülmez. Keyifli plajlar bulmanız mümkün.

Molyvos; (diğer adı Mythimna)

Nereyi resim çekerseniz çekin, kartpostal gibi güzel göründüğü köydür, Molyvos. Adanın en görülmeye değer köylerindendir. Köye girişte ki otoparka aracınızı bırakıp, köyün içerisine dalabilirsiniz. Diğer yunan adalarında olduğu gibi burada da otoparklar tabi ki ücretsiz. Köyde ki evler tamamen ahşap veya taştan yapılmış olup, masalsı güzellikte bir görüntü oluşturmaktadır. Köyde hala 18. Yüzyıldan kalma bir çok konak görmeniz mümkün. Bu arada bu köyde konaklama için Molyvos Manor - Amfiriti hotel, Sea Horse güzel birer tercih olabilir. Hele deniz manzaralı odaları muazzam. Yerli halkın misafirperverliği, sıcak samim kafelerde muhteşem manzaraya karşı içtiğiniz greek coffe unutulmaz olacaktır. Bir şeyler içmek için Molivos'ta Cognas Kafe (deniz kenarı) denenmesi gerekenlerin en başında.Molyvos Kalesi : Doğu Akdenizin en iyi korunmuş kalelerinden biridir. Köyün en yüksek tepesine kurulmuş olan kale muhteşem görüntü vermektedir. Ziyaret saatleri: Pazartesi Sadece 13:30-20:00 arası açık. Diğer günler 08:00-20:00

Sigri

Sigri' nin en önemli - en ünlü noktası ise Taşlaşmış Orman... “Petrified Forest Park” okunu takip ederseniz bu "Dünyada ki tek Fosil Orman" a ulaşabilirsiniz.Volkanik bir bölge olduğundan Sigri de bitki örtüsü yok. Köyde ki Jeoloji müzesini görmeden dönmeyin.

Taşlaşmış ormanda ki Doğa Tarihi Müzesi girişi ücretli 5€ ama çok etkileyici kesinlikle zaman ayrılması gereken bir yer. Görülmeye değer. Müzede sadece fosilleri değil, nesli tükenen canlılar ve volkanik patlamalar hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır. Mandamados köyü, yine adanın en ünlü köylerinden. Mandıraları ve Agios Taksiyarhis kilisesi ile ünlü bir köydür. Adanın ünlü peyniri Ladotiri’ nin en iyisini ise bu köyde bulmanız mümkün. Agios Taksiyarhis Kilisesi; merkezde ki Agios Therapon kilisesinden sonra en ünlü ve önemli kilisedir. Yunanlılara özgü lokmayı balla yeme şeklinin en lezzetlisini de bu kilisenin bahçesinde deneyebilirsiniz.

Plajlar

Özellikle yaz aylarında artan tatilci sayısı ile canlanan ada hayatı; başta Vatera, Petra, ve Skala Kallonis gibi birbirinden güzel koylarıyla ünlü. Merkezde bir plaj tercih etmek isterseniz "Tsamakia" iyi bir tercih olacaktır.Muhteşem Anaksos, kesinlikle görülmeye değer bir plaj, kuzey kısmında.

Eresos Plajı

Görülmeye değer plajlarından en ünlüsü olam Eresos plajında keyifli vakit geçirebilirsiniz. circle1

Agiosos İsodoros Plajı

Uzun bir plaj olan olan Agiosos İsidoros altın kumlu plaj olarak anılır. circle2

Midilli de Ne Yenilir, Ne İçilir?

Kaldırimi Tavern; en ünlü tavernalardandır. Tam merkezde. Adından da anlaşıldığı gibi kaldırım anlamına gelmektedir, sokak arası salaş bir yer. Lezzet ise muhteşem. Özellikle şarap soslu ahtapotu çok ünlü.


Ayrıca, yine merkezde ki (sahil boyunun en sonunda) Şişman Jimmy’ nin Yeri ise sahilde denize sıfır. Bazı akşamlar canlı yunan müziği de olmaktadır. Canlı istiridyeyi kesinlikle deneyin. Üzerine limon sıkıp yiyebiliyorsunuz. İlginç bir o kadar da lezzetli bir deneyim olacaktır.

Molyvos da Xamam adlı tavernanın balkon da ki masaları ise harika manzaraya nazır, güzel bir akşam yemeği için ideal. Canlı müzik Cuma geceleri var. Keyifli. Genelinde, Yemek olarak kalamar dolması, karides saganaki, kabak çiçeği dolması ve kabak çiçeğinin içi peynir dolu kızartması, sardalya balığı asla kaçırmayın diyoruz.

Geceleri bar çıkışı yenilen Krep ise; türkiye de olmamasından dolayı inanılmaz hoşunuza gideceğini düşünüyoruz. Onun dışında bir yunan klasiği Grek Salad, cacık (caciki), ızgara ahtapot, feta saganaki, musakka, döner (gyros) tercih edilmeli.
Gündüz aparatiflerinizde yunan biraları Mythos – Alpha iyi bir tercih olabilir, akşam yemeklerinizde ise Uzo ve ev yapımı harika şarapları kaçırmayın diyoruz. İlginç ve alışık olmadığımız ama harika bir tat; yoğurtlu dondurma…! Mutlaka diyoruz.

ne_img1 ne_img2

Neler alabiliriz?

Mandamos köyünden adaya özgü Ladotiri peyniri, Uzo fabrikasından Barbaryanni ( mavi olan türkiyede ki rakıya tat olarak en yakını, tercih sebebi olabilir. ) buzdolabında saklamayın, kristalleşebilir. Ayrıca marketlerden küçük uzolu şekerlemeler alabilirsiniz. Midilli balı ünlüdür, saflığı garanti. Seviyorsanız, almadan dönmeyin. Deniz tuzu sevenler, bu adada rahatlıkla iyi kalite bulabilir.

  • gece1
  • gece2
  • gece3